تجهیزات آتش نشانی

بازدید: 1373
حوادث و اتفاق های بی شماری در طول روز و محیط های مختلف ممکن است به وقع بپیوندد به طوریکه ایمنی افراد را نیز به خطر می اندازد به همین جهت رعایت نکات ایمنی کاری از مهم ترین و ضروری ترین اقدامات برای حفظ سلامتی افراد و همچنین جلوگیری از خسارات و هزینه های زیاد می شود. به عنوان مثال استفاده از تجهیزات آتش نشانی در محیط های مختلف ایمنی و اطمینان خاطری را برای ما در شرایط مختلف ایجاد می کند. وسایل و محصولات این دسته بسیار کاربردی و متنوع می باشند که برای محیط ها و شرایط مختلف می توان استفاده کرد. 

بررسی تجهیزات آتش نشانی

این دسته از تجهیزات محصولات مختلفی را شامل می شود که باید بر اساس نیاز و محیط مورد نظر از آن ها استفاده کرد. این نوع تجهیزات شامل وسایل مورد نیاز برای ایستگاه ها و ماشین های آتش نشانی و همچنین محیط ها و مکان های مختلف شهری و عمومی می باشد. 
برای تهیه و استفاده از این تجهیزات آتش نشانی نکات و شرایط بسیاری را باید در نظر گرفت. نمونه های مختلفی از این تجهیزات به جهت استفاده در محیط های مختلفی وجود دارد که بهتر است همه ی این تجهیزات را بشناسیم و بر اساس نیاز این محصولات را تهیه و استفاده کنیم. 

انواع تجهیزات آتش نشانی 

این دسته بندی شامل تجهیزات کاربردی و متنوعی می باشد که برای هر محیط و مکانی نمونه ها و مدل های مختلفی دارد که باید بر اساس نیاز و شرایط آن ها را خرید.
به بررسی انواع این تجهیزات آتش نشانی می پردازیم:

کپسول های آتش نشانی

این نوع محصول از مهم ترین تجهیزات و ضروری ترین آن می باشد که بسیار کاربردی است و در هر شرایط به ما کمک می کند. این کپسول ها قابل حمل هستند و همچنین مدل های مختلفی دارند که با توجه به نوع آتش سوزی آن ها را به کار می بریم.
از انواع این کپسول های آتش نشانی به کپسول های فومی، پودری، آب و دی اکسید کربن می توان اشاره کرد که هر کدام به جهت خاموش کردن یک نوع سوختگی مناسب می باشد. این نوع از تجهیزات آتش نشانی در سایز های مختلفی عرضه می شوند که همچنین کار با آن ها راحت می باشد و با یک آموزش ساده می توان در شرایط حساس و مورد نیاز آن ها را به کار گرفت. 

جعبه های آتش نشانی 

در محیط ها و مکان های مختلف وجود دائمی این نوع تجهیزات الزامی می باشد به طوریکه بودن آن ها از بسیاری خطر ها و خسارات انسانی و مالی جلوگیری می کند. به همین جهت برای دسترسی سریعتر و راحت تر جعبه ها و مکان هایی برای قرار گیری این تجهیزات در نظر گرفته شده که به هنگام خطرات و شرایط مختلف بسیار کمک کننده می باشد. 
این جعبه های آتش نشانی معمولا داخل دیوار و در محیط های عمومی چون مراکز تجاری، ساختمان های مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، ادارات و ... نصب می شوند و شامل وسایل و محصولات ایمنی هستند که به اطفای حریق و جلوگیری از حوادث دیگر کمک می کند. داخل این جعبه ها تجهیزاتی چون کپسول های آتش نشانی، قرقره ها، شلنگ ها و محصولات دیگر می باشد.

قرقره شلنگ 

در محیط های مختلف عمومی بر روی دیوار قرقره هایی مجهز به شلنگ وجود دارد که به منبع های آبی متصل شده و در شرایط خطر به راحتی می توان از آن استفاده کرد. 

پتوی آتش نشانی 

همانطور که می دانید یکی از تجهیزات مورد نیاز برای خاموش کردن حریق پتو می باشد که این نمونه نیز در سایز های مختلفی تهیه و تولید می شود که به گونه ای که از تلفات جانی جلوگیری می کند. این نوع تجهیز آتش نشانی آتش را خفه می کند. 

جعبه کمک های اولیه 

یک تجهیز کامل موارد متنوع و مجهزی را شامل می شود که استفاده از این جعبه کمک های اولیه بسیار کاربردی می باشد و برای پانسمان و درمان اولیه شامل وسایلی است که در شرایط حساس و اضطراری بسیار کمک می کند.

اتصالات آتش نشانی 

همواره برای انجام کار درست و دقیق به اتصالات و تجهیزات مناسبی نیاز داریم تا فرایند مناسب کاری را انجام دهیم از این اتصالات آتش نشانی می توان به: 
  • شیر فلکه ها 
  • نازل های شیر دار
  • تبدیل آتش نشانی 
  • شلنگ های مختلف 
اشاره کرد که به عنوان مثال از شیر فلکه ها به جهت باز و بسته کردن اتصالات شلنگ و کنترل مقدار خروجی آب استفاده می شود که معمولا به شلنگ ها متصل می شوند. 

نازل شیر دار 

برای آبپاشی درست و کنترل شده این نازل ها کمک بسیاری می کنند بطوریکه به صورت حالت های مختلف قطع، اسپری و جت می توان آبپاشی انجام دهد. 

تبدیل آتش نشانی

از این نوع تبدیل برای وصل کردن شلنگ ها و نازل های غیر مرتبط استفاده می شود. 
به کار گیری از این تجهیزات آتش نشانی مختلف شرایط ایمن و راحت تری را برای ما در شرایط مختلف ایجاد می کنند که بهتر است از نمونه های با کیفیت و مقاوم آن استفاده شود. 

شیر های اتش نشانی 

یکی از تجهیزات آتش نشانی این شیر ها می باشند که در سطوح مختلف شهری بسیار کاربرد دارند. این نوع به منبع تامین آب متصل هستند و در زمان لازم با اتصال شلنگ های آتش نشانی می توان از منبع آن استفاده کرد. معمولا آن ها را در خیابان ها، اطراف ساختمان ها، پارکینگ ها، محیط های کاری، کارخانه ها، کوچه ها و مکان های عمومی و مختلفی استفاده می کنند. 

خرید تجهیزات آتش نشانی 

با توجه به مطالب گفته شده متوجه شدید که این تجهیزات شامل دسته بندی ها و محصولات متنوعی هستند که با توجه به اهمیت و ویژگی که دارند باید با بررسی های دقیق و حساب شده ای از این تجهیزات آتش نشانی استفاده کرد. سایت ها و مراکز بیشماری برای خرید و تهیه این نوع تجهیزات ایمنی وجود دارند که با توجه اهمیت و کاربردی که دارند باید از سایت های معتبر تهیه شوند. به همین جهت سایت بازار ترافیک این نوع تجهیزات را با بررسی های دقیق و قیمت های مناسب فراهم کرده که به راحتی می توانید نسبت به خرید آن ها اقدام کنید.