ماسک تنفسی

بازدید: 1318

اهمیت دادن به سلامتی خود و افراد دیگر باید اصل هر کار و فعالیتی باشد که با به کار گیری تجهیزات و مدل های متنوع این امر محقق می یابد. امکان وقوع حوادث و شرایط مختلفی وجود دارد که به همین جهت محصولات و تجهیزات کاربردی برای شرایط مختلف تولید و عرضه می شود. تجهیزات ایمنی شامل دسته بندی ها و محصولات متنوعی می شود که ماسک های تنفسی نمونه ی کاربردی آن ها محسوب می شوند که در مدل های مختلفی قابل استفاده هستند. این ماسک ها در انواع تمام صورت و نیم صورت استفاه می شوند که هر کدام امکانات مناسب خود را دارد. 

ماسک تنفسی چیست؟

محیط های مختلف کاری به گونه ای است که امکان تنفس در آن سخت و مشکل آفرین می باشد و به همین جهت بهتر است که از ماسک ها و تجهیزات ایمنی مناسبی در این محیط ها و شرایط استفاده کرد. برای حفظ سلامتی و جلوگیری از خطرات احتمالی بهتر است از این ماسک های تنفسی استفاه شود همانطور که از نام این نوع تجهیز پیدا است این ماسک ها به صورت فیلتر دار می باشند و تنفس راحت و مناسبی را در شرایط مختلف کاری ایجاد می کنند. از این ماسک ها به جهت جلوگیری از نفوذ گرد و غبار، ضربه های احتمالی و جلوگیری از ورود مواد شیمیایی به حلق و ریه ها استفاده می شود. 

انواع ماسک های تنفسی 

با نگاه کلی این ماسک ها به دو نوع تمام صورت و نیم صورت تقسیم می شوند و که با توجه به شرایط و محیط کاری از این تجهیزات استفاده می کنیم. در این بین مدل های متنوعی از آن ها وجود دارد که بر اساس نیاز و کاربردی که دارند اقدام به خرید آن ها می کنیم. 

ماسک های نیم صورت

همانطور که از نام این محصول پیدا است فقط نیمی از صورت را در بر می گیرد به طوریکه دهان و بینی با استفاده به صورت مناسبی پوشیده می شود. جنس ماسک ها به صورت لاستیک های طبیعی و مصنوعی می باشد که مدل های متنوعی دارد. برای این نوع ماسک ها از فیلتر های متفاوتی می توان استفاده کرد که با توجه به نوع آن ها قدرت جذب و دفع مواد مختلف نیز متغیر است. 
این ماسک نیمه صورت می تواند در برابر گرد و غبار ها، گاز های مختلف و محلول های شیمیایی و آلی مانند جیوه و آمونیاک بسیار کاربردی عمل کند. 

ماسک تمام صورت

با توجه به شرایط و محیط های کاری مختلف این نوع ماسک ها به صورت کامل صورت را پوشش می دهند و چشم ها، دهان و بینی را کاملا در بر می گیرد. به طوریکه از نفوذ گرد و غبار، مواد های شیمیایی، پرتاب براده های مختلف به چشم، بو های سمی و ... جلوگیری می کند همچنین با استفاده از فیلتر های هوا تنفس مناسبی را برای افراد ایجاد می کند. 
در کل این ماسک ها ذرات موجود در هوا را فیلتر و تصفیه می کنند و یا از یک منبع بیرونی هوای پاک را ایجاد می کنند.

ماسک های تصفیه کننده برقی 

این نوع ماسک های تنفسی به صورت کلاه می مانند که و به صورت برقی شارژ می شود. به طوریکه با توجه به باتری های موجود شارژ می شوند. این مدل به گونه ای طراحی شده است که به صورت کامل سر و صورت را پوشش می دهد و حفاظت مناسبی را ایجاد می کند. 
با توجه به مدل های متنوع و نمونه های مختلف می توان با توجه به شرایط از انواع این ماسک ها استفاده کرد. 

ویژگی های ماسک های تنفسی

مهم ترین اصل و ویژگی این ماسک ها این است که کار و فعالیت را در شرایط مختلف راحت می کند. همانطور که در مطالب بالا آمده است دو نوع ماسک های نیم صورت و تمام صورت داریم که با توجه به نیازمان از آن ها استفاده می کنیم. این ماسک ها مجهز به فیلتر های تصفیه هوا می باشند که هوای موجود را تصفیه می کند و تنفس مناسب و پاکی را برای ما ایجاد می کند. نمونه هایی از این ماسک های تنفسی پوشش کاملی را ایجاد می کنند و به ایجاد شرایط پاک و مناسب کمک می کنند. 

بررسی فیلتر های ماسک های تنفسی 

نمونه های مختلفی به جهت استفاده از ماسک ها و فیلتر های آن وجود دارد که این نوع فیلتر ها بر اساس استاندارد های کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع فیلتر ها بر اساس نوع کارکرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند به طوریکه یک نمونه از آن ها در برابر مواد روغنی در سه دسته R، N و P قرار می گیرند. فیلتر های N در مواجه با مواد روغنی مقاومت ندارند اما فیلتر های R  با توجه به محدودیت زمانی مقاومت نسبی دارند و همچنین فیلتر های P ضد روغن و با مقاومت بالا می باشند. 
بر روی این فیلتر های ماسک تنفسی کد های رنگی به کار رفته است که هر کدام نشان دهنده کارایی خاص و فیلتر گاز های مختلفی می باشد به طوریکه :

  • رنگ سفید؛ برای فیلتر گاز های اسیدی بسیار کاربردی می باشد. 
  • رنگ مشکی؛ مناسب فیلتر بخارات آلی می باشد.
  • سبز به فیلتر گاز های آمونیاک می پردازد.
  • زرد؛ گاز های اسیدی و بخارات آلی 
  • آبی؛ مونوکسید کربن
  • قهوه ای؛ گاز های آمونیاک، اسیدی، بخارات آلی
  • بنفش ارغوانی نیز برای مواد رادیو اکتیو و گاز های نجیب بسیار کاربردی می باشد.

و طیف های رنگی دیگری نیز وجود دارد که بر اساس خاصی به فیلتر نمونه های مختلف گازی و گرد و غبار ها می پردازند. 
یک نکته دیگر در رابطه با مدت زمان استفاده از ماسک ها می باشد که فیلتر های برخی از آن ها قابل تعویض است و برخی دیگر نیز پس از چند ساعت استفاده قابل استفاده نیستند.

 خرید ماسک های تنفسی

تهیه و خرید این نوع تجهیزات ایمنی باید با بررسی های دقیق نمونه های مختلف انجام شود. به همین منظور سایت بازار ترافیک مدل های مختلفی از این ماسک ها را فراهم کرده که می توانید با بررسی ها نسبت به خرید آن ها اقدام کنید. خرید ماسک های تنفسی با قیمت های مناسب و استفاده از نمونه های با کیفیت آن به راحتی امکان پذیر می باشد.