تجهیزات ایمنی

بازدید: 2100

تجهیزات ایمنی چه وسایلی هستند؟


تجهیزات ایمنی تجهیزاتی هستند که برای به حداقل رساندن در معرض خطراتی که باعث صدمات و بیماری های جدی در محل کار می شوند استفاده می شود. این آسیب ها و بیماری ها ممکن است در اثر تماس با خطرات شیمیایی، رادیولوژیکی، فیزیکی، الکتریکی، مکانیکی یا سایر خطرات محل کار ایجاد شود. تجهیزات حفاظت شخصی ممکن است شامل اقلامی مانند دستکش ایمنی ، عینک ایمنی و کفش ایمنی، گوش گیر یا کلاهک، کلاه سخت، ماسک تنفسی، یا روپوش، جلیقه می باشد.

تجهیزات ایمنی چه وسایلی هستند


 استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی 


تمام تجهیزات ایمنی باید به طور ایمن طراحی و ساخته شوند و باید به روشی تمیز و قابل اطمینان نگهداری شوند. باید به راحتی جا بیفتد و باعث تشویق کارگران به استفاده شود. اگر تجهیزات حفاظت فردی به درستی جا نیفتند، می تواند تفاوت بین پوشش ایمن یا قرار گرفتن در معرض خطر را ایجاد کند. زمانی که مهندسی، تمرینات کاری و کنترل‌های اداری امکان‌پذیر نیست یا حفاظت کافی را ارائه نمی‌کند، کارفرمایان باید تجهیزات حفاظت فردی را برای کارگران خود فراهم کنند و از استفاده صحیح از تجهیزات ایمنی اطمینان حاصل کنند. همچنین کارفرمایان موظفند به هر کارگری که باید از تجهیزات ایمنی استفاده کند آموزش دهند تا بدانند:

 • چه زمانی باید از این تجهیزات استفاده کنند
 • چه نوعی از تجهیزات ایمنی لازم است
 • نحوه صحیح پوشیدن، تنظیم، پوشیدن و برداشتن آن
 • محدودیت های تجهیزات ایمنی
 • مراقبت مناسب، نگهداری، عمر مفید و دور انداختن تجهیزات

اگر قرار است از تجهیزات ایمنی در کار استفاده شود، یک برنامه باید اجرا شود. این برنامه باید به خطرات موجود رسیدگی کند. انتخاب، نگهداری و استفاده از تجهیزات ایمنی،آموزش کارکنان، و نظارت بر برنامه برای اطمینان از اثربخشی مداوم آن امری ضروريست.

 انواع تجهیزات ایمنی جهت تضمین ایمنی شما


به عنوان یک کارفرما، شما مسئول یک محیط کاری امن و سالم برای کارمندان خود هستید. شما با خطرات ایمنی در بخش خود و همچنین اقداماتی که می توانید برای مقابله با این خطرات انجام دهید آشنا هستید.

تجهیزات ایمنی چیست؟

به معنای تجهیزات محافظ شخصی یا تجهیزاتی است که برای تضمین ایمنی کارگران خود و یا خودتان استفاده می کنید.
همیشه و در هر مکانی که لازم است از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. دستورالعمل های استفاده را رعایت کنید، آنها را به خوبی نگهداری کنید و مرتباً بررسی کنید که آیا هنوز محافظت کافی دارند یا خیر. اما چه زمانی از چه نوع حفاظتی استفاده می کنید؟

تجهیزات ایمنی چیست؟


این 7 نکته به شما در این راه یعنی ایمنی محیط کار کمک می کند:

استفاده از کلاه ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی، از سر افراد محافظت می‌کند و می‌تواند از صدمات سر جلوگیری کند. کلاه ایمنی محکمی را انتخاب کنید که با شرایط کاری سازگار باشد. این روزها می توانید طرح های ظریف زیادی پیدا کنید و می توانید گزینه های اضافی مانند مهار داخلی قابل تنظیم و عرق گیر راحت را انتخاب کنید.

استفاده از عینک ایمنی 

چشم ها پیچیده ترین و شکننده ترین قسمت های بدن ما هستند. هر روز بیش از 600 نفر در سراسر جهان در حین کار خود دچار آسیب های چشمی می شوند. به لطف یک جفت عینک ایمنی خوب، می توان از این صدمات جلوگیری کرد. آیا با نور روشن یا اشعه مادون قرمز در تماس هستید؟ پس عینک های ایمنی جوشکاری یا سپر محافظت ایده آلی را برای شما فراهم می‌کنند.

استفاده از گوشی ایمنی

آیا در محیطی با سطح صدای بالا کار می کنید؟ در این مورد بسیار مهم است که محافظ شنوایی را در نظر بگیرید. گوش‌گیرها بسیار راحت هستند، اما گوش‌گیرها روی زمین کار راحت هستند زیرا می‌توانید به سرعت آن‌ها را بپوشید یا بردارید. استفاده از گوشی ایمنی به محافظت گوش های شما کمک می کند. 

استفاده از ماسک تنفسی 

استفاده از ماسک در محل کار، قطعاً هنگام تماس با مواد خطرناک، بسیار بسیار ضروریست. 15 درصد از کارکنان اتحادیه اروپا هنگام انجام کار خود بخار، دود، پودر یا غروب را استنشاق می کنند. ماسک‌های گرد و غبار در برابر گرد و غبار ریز و سایر ذرات خطرناک محافظت می‌کنند. اگر مواد واقعا سمی هستند، از ماسک تمام صورت استفاده کنید.

استفاده از دستکش ایمنی 

دست ها و انگشتان اغلب آسیب می بینند، بنابراین محافظت از آنها به درستی حیاتی است. بسته به بخشی که در آن کار می‌کنید، می‌توانید دستکش‌ها ی ایمنی را برای کاربردهای مختلف انتخاب کنید:

 • محافظت در برابر لرزش
 • محافظت در برابر بریدگی توسط مواد تیز
 • محافظت در برابر سرما یا گرما
 • محافظت در برابر خطرات باکتریولوژیک
 • محافظت در برابر پاشش مواد شیمیایی رقیق شده

استفاده از کفش کار


حتی پاهای شما نیاز به محافظت محکم دارند. کفش‌های کار یا ایمنی و چکمه‌ها راه‌حل ایده‌آلی برای محافظت از پا در برابر وزن‌های سنگین هستند. زیره ضد لغزش هنگام کار در محیط مرطوب مفید است، قطعاً اگر بدانید که 16.2٪ از تمام حوادث صنعتی ناشی از زمین خوردن یا سر خوردن است. در سطوح لغزنده، مانند برف و یخ، پنجه‌های کفش توصیه می‌شود. جوراب های مخصوص می توانند راحتی بیشتری را ایجاد کنند.

استفاده از لباس کار مناسب 


پیشگیری از حوادث در یک کارگاه شلوغ بسیار مهم است. به همین دلیل است که استفاده از لباس کار مناسب در محل کار ضروری است: یک ژاکت و شلوار با دید بالا که از پارچه‌ای محکم ساخته شده‌اند می‌توانند به جلوگیری از حوادث کمک کنند. درست مانند محافظ دست، نسخه هایی برای کاربردهای مختلف وجود دارد.

انواع لباس کار 

ما در این بخش به معرفی یک سری لباس کار با ویژگی و کارایی آن می پردازیم. 

جلیقه های ایمنی


جلیقه های ایمنی استاندارد در حالی که دارای چندین جیب برای حمل تمام لوازم جانبی از جمله تبلت و سایر موارد است، دارای ویژگی های مشبک 100% پلی استر است که به کاربر احساس خنکی هوای تنفسی برای راحتی در تمام طول روز می دهد.
این جلیقه همچنین دارای یک یقه بالشتک شده با فناوری حذف رطوبت است که تمام عرق را جذب می کند و در نهایت تجربه راحتی در تمام روز را ارائه می دهد.

ویژگی های جلیقه ایمنی

 • جلیقه مشبک 100% پلی استر
 • دارای تکیه گاه ضد رطوبت برای راحتی و پشتیبانی بهت
 • تزئینات متضاد مشکی و نارنجی در اطراف جلیقه به آن ظاهری واضح تر، تمیزتر و حرفه ای تر می دهد
 • شامل دو گیره تقویت شده که می تواند ضمیمه های جانبی کوچک را در خود جای دهد
 • بسته شدن زیپ جلوی سنگین با بافته های تقویت شده، هم در جلو و هم در جیب های بزرگ جانبی

ویژگی های جیب جلیقه ایمنی


جیب سمت چپ با بسته شدن نوار چسب می تواند به عنوان یک ذخیره سازی شناسه ی ایمن استفاده شود.
جیب سمت راست به عنوان یک جا برای دفترچه یادداشت، خودکار/مداد و برای قرار دادن لوازم جانبی دیگر عمل می کند.
کف داخلی جلیقه شامل دو جیب کوچک برای نگهداری لوازم جانبی و ابزارهای بالقوه کوچک است.
جیب‌های پایین بیرونی دارای یک حلقه الاستیک هستند تا بتوانید بطری‌های آب، نوشیدنی‌های ورزشی، قوطی‌های اسپری یا اشیاء مشابه را به راحتی جای داده و به آن دسترسی داشته باشید.
قسمت داخلی جلیقه همچنین دارای جیب‌های بزرگ با چسب نواری و زیپ تقویت‌شده برای ذخیره‌سازی ایمن‌تر، مناسب برای تبلت و لوازم جانبی حساس است.
پشت جلیقه دارای بزرگترین جیب های زیپ دار با فضای ذخیره سازی فراوان است که در آن فضا برای اسناد بزرگ یا حتی تبلت نیز وجود دارد.

 کلاه ایمنی


کلاه ایمنی به کاربر اجازه می دهد بدون نیاز به کج کردن سر به سمت بالا نگاه کند. پوسته پلی کربناتی بسیار قوی و در عین حال بسیار سبک وزن، محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می دهد. بند نساجی 6 نقطه، اندازه قابل تنظیم. پوسته تهویه شده برای جریان هوای بیشتر


ویژگی ها و مشخصات کلاه ایمنی

 • دارای گواهینامه CE باشد
 • طراحی انحصاری و مدل ثبت شده باشد
 • پوسته پلی کربناتی بسیار قوی و در عین حال بسیار سبک وزن باشد
 • کلاه ایمنی دارای ویژگی تهویه باشد که جریان هوای تازه‌ای را در اطراف سر ایجاد کند
 • دارای قابلیت تنظیم اندازه سگک برای نصب آسان باشد
 • نوار عرق فوم نرم گنجانده شده باشد