دستکش ایمنی

بازدید: 1846

به زبان ساده، دستکش‌های ایمنی لباس‌های محافظی هستند که از دست‌ها، انگشتان، شست‌ها و مچ شما در برابر نیروهای خارجی، مواد شیمیایی، عناصر و خطرات موجود در محیط کار محافظت می‌کنند. دستکش ایمنی یکی از پر کاربردترین تجهیزات ایمنی محسوب می شود. 


برای هر صنعتی که نیاز به دستکش ایمنی دارد، ده ها مورد مختلف وجود دارد که مشخصات تخصصی را برای نیازهای کاربر ارائه می دهد. در این عصر پیشرفت های سریع فناوری، مواد شیمیایی جدید در حال توسعه هستند و فرآیندها در حال تکامل هستند. از بسیاری جهات، کارگران در محیط کار خود در معرض خطرات بیشتری قرار دارند و داشتن تجهیزات ایمنی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. بر اساس بررسی نیروی کار، در سال 2013 حدود 909000 روز کاری به دلیل آسیب های ناشی از جابجایی و نداشتن دستکش ایمنی مناسب می‌تواند تأثیر منفی بر تجارت و تأثیر فاجعه‌بار، گاهی اوقات تغییر زندگی، بر کارگر داشته باشد. 

دستکش ایمنی


دستکش های ایمنی باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

گرفتن صحیح ضروری است، بنابراین مواد مورد استفاده باید برای نیازهای خاص هر صنعت مناسب باشد. تناسب دستکش باید با پوشنده مطابقت داشته باشد تا هنگام انجام کارهای نامرتب دستکش دست و پا گیر یا دشوار نشود. دستکش های ایمنی نیز باید راحت باشند و اطمینان حاصل کنند که مواد مورد استفاده با پوست مهربان هستند و ساینده نیستند. هرچه دستکش‌ها راحت‌تر و پوشیدنی‌تر باشند، کارکنان با میل بیشتری از آن استفاده می‌کنند، که منجر به خطرات کمتر در محل کار و کاهش احتمال آسیب‌دیدگی و اقدامات قانونی می‌شود.


در صنایعی که کارگران ملزم به پوشیدن دستکش در تمام روز، هر روز هستند، داشتن یک عنصر تنفسی برای دستکش ضروری است که از ایجاد بیماری های پوستی از جمله درماتیت جلوگیری می کند.

صدها نوع مختلف دستکش ایمنی در خانه و باغ برای استفاده شخصی وجود دارد، اما دستکش ایمنی بیشتر در محیط کار برای محافظت از کارگران در برابر تعدادی از خطرات استفاده می شود.

مزایا دستکش ایمنی

انواع دستکش ایمنی

هر نوع دستکش ایمنی متفاوت است و همه دارای تغییراتی هستند که آنها را برای کاربران خود ضروری می کند. ما تلاش می کنیم تا توصیه های تخصصی و محصولات با کیفیت را برای نیازهای هر صنعت ارائه دهیم. در اینجا چند نمونه از دسته بندی های دستکش ایمنی ارائه شده است. در سرتاسر وب‌سایت ما قصد داریم اطلاعات ضروری در مورد این دستکش‌ها و سایر انواع دستکش‌های ایمنی ارائه دهیم. در زیر یک مثال کوتاه آورده شده است:

استفاده از دستکش ایمنی

استفاده عمومی از دستکش های ایمنی

این دستکش های عمومی و ایمنی طیف وسیعی از دستکش های مورد استفاده توسط سازندگان، لوله کش ها، مکانیک ها، کارگران کارخانه و غیره را پوشش می دهند. بیشتر اینها محافظت در برابر اصطکاک، جلوگیری از تاول و زخم، تحریک روغن و موارد دیگر را ارائه می دهند. لطفاً توجه داشته باشید که این یک تعمیم است و دستکش های این دسته می توانند در استفاده متفاوت باشند.

دستکش های ایمنی مقاوم در برابر مواد شیمیایی

این دستکش ایمنی در کار مقاوم در برابر مواد شیمیایی در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی و محصولات پاک کننده محافظت می کنند. بسته به قدرت ماده شیمیایی و نوع محصول، دستکش های ایمنی باید از مقررات سختگیرانه پیروی کنند. برای اطمینان از حفاظت صحیح ضروری است که دستکش های صحیح را با برنامه مطابقت دهید.

دستکش های ایمنی مقاوم در برابر سوراخ شدن

دستکش‌های ایمنی مقاوم در برابر سوراخ‌ شدگی در برابر اقلام خطرناک تیز از جمله میخ‌ها، پیچ‌ها و زباله‌های ساختمانی محافظت می‌کنند و در طیف وسیعی از مقاومت‌ها ارائه می‌شوند که سطوح مختلف حفاظت را ارائه می‌کنند. آنها اغلب برای تمیز کردن ساختمان ها، جابجایی ورق های فلزی یا برای حمل و نقل و دریافت استفاده می شوند. توجه به این نکته ضروری است که دستکش های مقاوم در برابر سوراخ کردن در برابر اقلام نازک و تیز مانند سوزن های زیرپوستی و خرده های نازک شیشه محافظت نمی کنند. برای این کار، یک دستکش ضد سوزن لازم است.

دستکش های ایمنی عایق برق

دستکش های ایمنی عایق الکتریکی معمولا از مواد لاتکس ساخته می شوند و برای محافظت در برابر درجات مختلف ولتاژ الکتریکی طراحی شده اند. دستکش هایی از این نوع، طبق مقررات، باید هر 6 ماه یکبار آزمایش شوند تا از محافظت بهینه اطمینان حاصل شود.

دستکش های ایمنی گرم و سرد

دستکش های ایمنی گرم و سرد از گرمای ناشی از اجاق ها، برق، جوشکاری و سایر خطرات ناشی از گرم یا سرد محافظت می کنند. دستکش ها بسته به کاربرد و خشک یا مرطوب بودن حرارت و همچنین وجود شعله باز یا جرقه متفاوت هستند. دستکش های ایمنی خاصی که از گرما محافظت می کنند می توانند در برابر دمای 315 درجه سانتیگراد محافظت کنند.


دستکش یکبار مصرف

دستکش های یکبار مصرف محافظت را در برابر طیف وسیعی از خطرات ارائه می دهند. آنها در هنگام جابجایی بین وظایف در طول تولید، مونتاژ یا ساخت، یا هنگام جابجایی بین بیماران در یک محیط بالینی یا پزشکی، انعطاف‌پذیری را به کاربر می‌دهند. بسته به نوع کاربرد، دستکش‌های یکبار مصرف می‌توانند برای تعدادی از صنایع و سناریوها محافظت کنند. دستکش های یکبار مصرف همچنین می توانند به عنوان یک مانع اضافی در صورت پوشیدن روی دستکش های مختلف مورد استفاده قرار گیرند و از دستکش های زیر در برابر آلودگی یا مایعات محافظت کنند.

دستکش های ایمنی مقاوم در برابر برش

دستکش هایی که دارای قابلیت های مقاوم در برابر برش هستند با استفاده از تست برش درجه بندی می شوند. به طور خلاصه، چند چرخه طول می کشد تا یک تیغه (مشابه برش پیتزا) پارچه را برش دهد. دستکش های مقاوم در برابر برش در تعداد زیادی از صنایع برای تعدادی از کاربردهای مختلف از جمله جابجایی فولاد، جابجایی شیشه، جابجایی چوب، خودروسازی و غیره استفاده می شوند. دستکش‌های ایمنی مقاوم در برابر برش، بسته به صنعت و کاربردهایی که برای استفاده در آن طراحی شده‌اند، اغلب دارای ویژگی‌های حفاظتی ثانویه هستند. برای مثال، یک دستکش مقاوم در برابر برش برای تولید خودرو معمولاً دارای ویژگی‌های مقاوم در برابر سوراخ شدن و مقاومت در برابر روغن است، در حالی که یک دستکش مقاوم در برابر برش، دارای ویژگی‌های مقاوم در برابر سوراخ شدن و مقاومت در برابر روغن است. برای صنایع غذایی ممکن است از ویژگی های کنترل بهداشتی مانند هماهنگی رنگ برای جلوگیری از آلودگی متقابل محصولات و انواع مواد غذایی استفاده  شود.