عینک ایمنی

بازدید: 1858

در تمامی مشاغل و حرفه های مختلف می بایستی هم به فکر راحتی و هم به فکر ایمن بودن و امنیت پوشش لباس کار و تجهیزات ایمنی مرتبط با آن باشیم. دقت در انتخاب یک عینک ایمنی و مناسب با حرفه ی ما یکی از نکات ریز و در عین حال مهم می باشد.

آشنایی با عینک ایمنی

گارد و محافظ شیشه ای یا پلاستیکی که روی بینی قرار می گیرد تا از برخورد اشیا و گردو غبار و یا تراشه های اجسام در برابر چشم ها جلوگیری شود عینک ایمنی نامیده می شود.

استفاده از عینک ایمنی در مشاغل مختلف

نیاز به تجهیزات ایمنی مانند: کلاه ایمنی، دستکش ایمنی و عینک ایمنی در مشاغل مختلف وجود دارد. استفاده از عینک ایمنی در حرفه هایی که با برش و جوش، ریز تراشه، غبار و واکنش های شیمیایی در ارتباط هستند قطعا ضروری است.
در این بخش سعی داریم تا به معرفی انواع عینک ایمنی در مشاغل مختلف بپردازیم.
  1. عینک ایمنی جوشکاری
  2. عینک ایمنی تراشکاری و برشکاری
  3. عینک رو عینکی
  4. عینک ایمنی مهندسی
  5. عینک پزشکی و آزمایشگاهی
  6. کاربرد انواع عینک ایمنی 
کاربرد انواع عینک ایمنی رابطه ی مستقیم با نوع نیاز ما و هدف ما از عینک ایمنی و تجهیزات ایمنی دارد. برای مثال فردی که شغلش جوشکاری باشد باید نوعی از عینک ایمنی را انتخاب کند که چشم و اطراف چشم را از برخورد ریزتراشه ها محافظت کند و همچنین رنگ طلق آن تیره باشد تا از تشعشات نور آسیب نبیند.
اما به طور کلی در مجموعه ی بازار ترافیک، عینک ایمنی را به پنج دسته ی بالا تقسیم نموده ایم .

ویژگی های مختلف عینک ایمنی

هر عینک ایمنی فارق از جنس و مدل و ظاهر منحصر بفرد خود باید دارای ویژگی های مختلفی باشد.
یک عینک ایمنی مناسب باید در برابر گرد و غبار و ذرات مقاوم باشد، در برابر مواد شیمیایی و واکنش های شیمیایی ایمن باشد و بافت و ورق آن محکم باشد. مهم ترین ویژگی عینک ایمنی استقامت آنم در برابر خطرات احتمالی است. از دیگر ویژگی های مختلف عینک ایمنی استقامت آن در برابر تشعشعات لیزر و نور و همچنین مقاومت در برابر ضربه می باشد.

جنس عینک ایمنی

تجهیزات ایمنی به دلیل حساسیت بالا و کاربردهای متفاوت باید از کیفیت مرغوب و سطح بالایی تهیه شده باشد. جنس عینک ایمنی هم از این قاعده جدانیست ، عینک ایمنی از نظر جنس به چهار دسته ی اصلی تقسیم می شود که در ادامه به دسته بندی انواع جنس عینک ایمنی اشاره خواهیم داشت.
عینک ایمنی پلی کربنات: عینک ایمنی پلی کربنات به دلیل مقاوم بودن در برابر خط و خش و جلوگیری از نفوذ اشعه ی UV در کارگاه های صنعتی و جوشکاری و مانند اینها قابل استفاده است.
عینک ایمنی NXT یا پلی اورتان: این عینک ایمنی پوششی از پلی اورتان که یک عایق ضد رطوبت و ضربه است دارد و در دسته ی تجهیزات ایمنی مشاغل متعددی جای دارد. همچنین به دلیل وزن سبک و مقاومت بالای آن یکی از بهترین گزینه های عینک ایمنی می باشد.
عینک ایمنی آکریلیک: این نوع از عینک ایمنی به دلیل مقاومت در برابر واکنش های شیمیایی و جلوگیری از تابش شدید نور در رده ی تجهیزات ایمنی قرار گرفته اند. اما به دلیل پایین بودن سطح مقاومت و وضوح دید برای مشاغل با حساسیت بالا مناسب نمی باشد.
عینک ایمنی اپتیکال: این عینک در برابر خط و خش و مقاوم است و در دید کاربر اختلالی ایجاد نمی کند. اما وزن نسبتا سنگین آن، استقامت کم در برابر ضربه و قیمت بالای آن از ایرادات این نوع عینک ایمنی می باشد.

فاکتورهای کیفیت سنجی عینک ایمنی

عینک های ایمنی به دلیل اینکه یکی از تجهیزات ایمنی حساس می باشند باید تاییدیه فاکتورهای کیفیت سنجی عینک ایمنی را دریافت کرده باشند.
در این بخش سه فاکتور  مهم کیفیت سنجی عینک ایمنی را عنوان خواهیم کرد.
استاندارد EN172: این استاندارد مختص آن دسته از عینک های ایمنی می باشد که از لحاظ مقاومت قوی و مستحکم و ضدضربه باشند.
استاندارد EN170: این استاندارد مختص عینک های ایمنی می باشند که دارای تاییدیه مقاومت در برابر اشعه فرابنفش و UV باشند.
استاندارد EN169: این استاندارد مخصوص عینک های ایمنی صنعتی مانند: برشکاری، جوشکاری، ریخته گری و کارگاه های صنعتی می باشد.

خرید عینک ایمنی

برای خرید عینک ایمنی حتما می بایستی قبل از هرچیز سطح اطلاعات خود را افزایش دهید تا بتوانید به راحتی عینک ایمنی مخصوص حرفه ی خود را انتخاب کنید. ما در مجموعه ی بازار ترافیک سعی داشته ایم تا مطالب مفید و مناسبی را در خصوص تجهیزات ایمنی مانند: کلاه ایمنی، عینک ایمنی، دستکش ایمنی، کفش ایمنی و سایر تجهیزات مربوط به آن ارائه دهیم. در خصوص خرید عینک ایمنی نیز می توانید با کارشناسان ما در مجموعه بازار ترافیک تماس گرفته و سفارش خود را ثبت نمایید.