کفش کار

بازدید: 2306

محیط های کاری برای داشتن فرایند کاری سالم و ایمن باید استاندارد های ایمنی را رعایت کنند تا با توجه به آن بتوان شرایط ایمن و مجهزی را به جهت انجام کار دقیق و مشخص را فراهم کرد. نمونه ها و تجهیزات متنوعی در این حوزه وجود دارد و با در نظر گرفتن اتفاق ها و حوادث مترقبه در حین کار برای هر یک از اعضای بدن وسیله ای مقاوم و محافظ در نظر گرفته شده است. در کل بهتر است برای داشتن محیطی ایمن و همچنین به جهت حفظ سلامتی افراد از تمامی تجهیزات مورد نظر و کاربردی برای این امر استفاده شود. یک نمونه ی این تجهیزات ضروری کفش کار می باشد که متناسب با هر شرایط و امور مختلف تهیه و تولید می شوند. 

کفش کار 

یکی از کاربردی ترین تجهیزات کاری استفاده از کفش های ایمنی و کار می باشد که در انواع و اقسام متنوع و مختلفی تولید و عرضه می شوند به طوریکه بهتر است آن ها را متناسب با فرایند کاری مورد نظر تهیه و استفاده کنیم. حوادث و رخداد های متنوعی ممکن است در حین کار های مختلف رخ دهد که لازم است از نمونه های با دوام و با کیفیت این کفش ها استفاده کنیم. 
همه ما می دانیم که برای داشتن یک محصول مناسب باید به استاندارد های آن توجه شود. به طور کلی و جهانی استاندارد خاصی برای کفش های ایمنی تعریف نشده است اما هر منطقه ای که به تولید این کفش های کار می پردازد استاندارهایی را تعریف کرده است. یکی از انواع استاندارد های کفش کار با نام اختصاری EN ISO مربوط به مناطق اروپایی (به خصوص بریتانیا) می شود که با توجه به ساختار خود این تعریفات را به وجود آورده اند. از نمونه های دیگر این استاندارد ها می توان به ASTM مربوط به ایالات متحده، CSA کانادا و SS513 سنگاپور اشاره کرد. با توجه به اهمیت سلامتی افراد در محیط های کاری لازم است تا این استاندارد ها و نکات ایمنی در نظر گرفته شود. 

انواع مختلف کفش های کار 

به جهت بررسی های کاربردی و استفاده از این محصولات در شرایط مختلف مدل های متنوعی از این تجهیزات وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • کفش های ایمنی نگهبانی
  • کفش های آتش نشانی
  • کفش کار نگهبانی 
  • کفش کار خارجی 
  • پوتین های نظامی 
  • پوتین های حفاری
  • کفش کار عایق برق
  • چکمه های لاستیکی 
  • کفش های اداری و پرسنلی 

ویژگی کفش های کار 

استفاده از کفش های کار مناسب به شرایط کاری و چگونگی آن بستگی دارد که متناسب با هر فعالیتی محصول های مختلف و با کیفیتی تولید می شوند. به کار گیری کفش کار با عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره می کنیم. 

مقاومت در برابر ضربه ها و یا سقوط اشیا

معمولا در محیط های کاری از این دست اتفاق ها و ضربه ها وجود دارد که بهتر است از نمونه های مقاوم استفاده شود که به این منظور پنجه های این کفش ها به صورت فولادی و کامپوزیتی تولید می شود و ایمنی مناسبی را ایجاد می کند. 

 مقاومت در برابر سوراخ

وجود اشیا نوک تیز در محیط های ساختمانی و صنایع مختلف انکار ناپذیر است پس طراحی این محصولات باید به گونه ای باشد که حفاظت خوبی را برای پا ایجاد کند.

 حفاظت الکتریکی 

شرایط کاری برخی افراد ایجاب می کند که در معرض برق ها و الکتریسیته قرار بگیرند که لازم است از تجهیزات مناسبی برای این کار استفاده شود. خطرات و حوادث ناشی از برق گرفتگی بسیار شایع می باشد که با وجود کفش های عایق برق می توان تا حدودی از خسارت های احتمالی و شدید جلوگیری کرد. 

 حفاظت مناسب در برابر شرایط هوایی گرم و سرد

هوای سرد باعث ایجاد خطرات و حوادث ناگواری برای پا ها می شود که بهتر است از نمونه های مناسب به جهت کار در مناطق سرد و رطوبتی استفاده شود. برای این کار باید از کفش هایی که آستر مناسب دارند و یا به صورت بلند طراحی شده اند استفاده کرد. همچنین آب و هوای گرم نیز به عملکرد ما تاثیر می گذارد که می توان گفت باید از کفش های با وجود منافذ استفاده شود. 
از دیگر نکات کفش های کار می توان به کاربری مناسب در برابر لغزش، سایش و برخورد با مواد شیمیایی و روغنی اشاره کرد. نمونه های مختلف این کفش ها به صورت ساق بلند، نیمه بلند و کوتاه می باشد که هر کدام برای محیط کاربردی استفاده می شود. 

استاندارد های کفش کار 

همانطور که در بالا اشاره کردیم نمونه های مختلفی از استاندار ها برای به کار گیری کفش های ایمنی وجود دارد که بهتر است با انواع آن ها آشنا باشیم. با بررسی استاندار ها به این نکته می رسیم که آن ها بر اساس برخی حروف اختصاری و یکسری از کد ها تعریف می شوند که هر کدام از آن معانی مورد نظری را می رسانند. به صورت کلی این استاندارد ها شامل بررسی های این کفش ها در بخش های مقاومت در برابر لغزش، سایش و ضربه های تا ۲۰۰ ژول می باشد. همچنین استفاده از محافظ های مخصوص انگشتان پا، زیره ی کاربردی و مقاوم، تست های فشرده سازی و کارکرد آن ها در برابر مواد روغنی و شیمیایی و ... مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین برخی از این کفش های کار باید در مواجه با جریان های الکتریکی و سقوط اشیا و سایر احتمالات نیز بررسی شوند. 

کفش کار خوب چیست؟

انتخاب کفش کار مناسب و تهیه آن به عوامل متعددی بستگی دارد که باید با در نظر گرفتن شرایط خود نسبت به خرید کفش ایمنی مناسب اقدام کنیم. محیط های کاری مختلفی از جمله فعالیت های ساختمانی، جوشکاری ها، کار در صنایع مختلف، کارخانه ها، پتروشیمی ها، معادن، فعالیت های دکل بندی و برق کاری، کار در شرایط آبی و ... وجود دارد که باید متناسب با شرایط هر کدام از نمونه های مختلف آن استفاده کرد. برای بررسی کفش مناسب باید به استاندارد های آن نیز توجه شود. همچنین باید به طراحی ساختاری آن ها نیز توجه کنیم به صورتیکه به هنگام استفاده به مشکلات اورتوپدی بر نخوریم.

خرید کفش کار مناسب 

اول از همه باید با بررسی های دقیق نوع کفش مورد نظر خود را انتخاب کنیم تا با شرایط و محیط مورد نظر همخوانی داشته باشد و سپس برای تهیه آن باید از مراکز و سایت های معتبر اقدام کنیم. 
با توجه به این مسائل سایت بازار ترافیک تجهیزات ایمنی متنوعی را با کیفیت های بالا و قیمت های مناسب فراهم کرده که برای خرید آن ها می توانید به راحتی و به صورت ارتباط با مشاورین ما اقدام کنید.